Graduation Awards

ACADEMIC H AWARD. Is awarded to students who earned an average of 90 or above in each of their classes this year

  • ARIEL BELL
  • KARA BOEHM
  • CHARLOTTE BONCELLA
  • ABIGAIL BOYLES
  • NATALIE CRANE
  • ARIANA HUHKO
  • ANGEL JOHNSON
  • MARION LESKOVAR
  • NOAH MACRINA
  • KRISTINE NIETES
  • JOSEPH PETUCCI
  • AIDAN PLOSS
  • MYAH REED
  • DANI LEE RIVETT
  • GIANNA RIZZA
  • MEGHAN SALAMON
  • TAYLOR SMITH
  • SPENCER STALLMAN
  • HAYLEY VIVLAMORE
  • KAYLEIGH VOCE
  • SARA WARNER
  • ELLA WILCOX

ADIRONDACK BANK “COMMUNITY SPIRIT” AWARD. Is an award of recognition of attitude – an award of effort, not of accomplishment.  This award is meant to recognize the willingness to strive for achievement in spite of obstacles or adversity.

  • JUSTIN DIAZ

JOSEPH AIELLO SCHOLARSHIP. Is given to a worthy student enrolled in an institute of higher learning in any area of study.

  • CLAIRE MASHTARE

THE JOHN AINSWORTH MEMORIAL SCHOLARSHIP. Is given to a student pursuing an apprenticeship, especially in the utilities sector.

  • MICHAEL RANDO

AMERICAN RED CROSS HIGH SCHOOL PROGRAM SCHOLARSHIP. Is awarded to a graduating senior who is an active participant in the high school’s blood drive program.

  • ELLA WILCOX

ANTHONY M. ENEA MEMORIAL AWARD. Is given to a senior going into any military service that has participated in varsity sports.

  • JUSTIN TERO

ANTHONY R. GEORGE POST SCHOLARSHIP. Is given to a deserving senior who is a descendent of an Italian-American veteran and will be attending college in the fall.

  • BRENDAN STOFFOLANO

ARION AWARD (Junior). Is awarded to a student who excels in music in their junior year.

  • JOAQUIN NIETES

THE LOUIS ARMSTRONG JAZZ AWARD. Is given to an outstanding senior jazz musician.

  • KRISTINE NIETES

MICHAEL J. BABCOCK MEMORIAL AWARD. Is awarded to a personable senior pursuing a challenging post-secondary program, who exhibits a positive attitude and an avid interest in sports and/or music.

  • AIDAN PLOSS

BARBARA GOKEY PERKINS MUSIC SCHOLARSHIP. Is awarded to a senior who has been active in the high school music program with emphasis in voice or the dramatic arts.

  • CHARLOTTE BONCELLA

BAUSCH & LOMB MEDAL  (Junior)
• High achievement and rigor in science classes
• High PSAT Math and/or SAT Math scores
• Positive contributions to their school and within the larger community

  • CHASE ARABIA-EVERSON

BELIEVE 271/NEW YORK STATE TOOL GREGORY J. WILSEY SCHOLARSHIP

  • KAYLEIGH VOCE

2021 ELIZABETH ANN and MABEL BOND O’DONNELL SCHOLARSHIP. Is given to a graduating female student selected by the school given by the Charles H. Bassett Youth Foundation, Inc.

  • ARIEL BELL
  • ARIANA HUHKO
  • MARION LESKOVAR
  • KAYLEIGH VOCE
  • SARA WARNER

JOHN BERNIER MEMORIAL AWARD. Is awarded to a student who has played varsity football for at least two years and shows academic potential to engage in secondary study at an accredited school.

  • BRADEN ALEXANDER

BONNIE SCHOLAR AWARD  (Junior). Is given in honor of academic excellence and the exhibition of and dedication to St. Bonaventure University’s core values.

  • DESTINY FILKINS
  • NICOLE GETER
  • JOAQUIN NIETES

CHRIS BROCKWAY MEMORIAL SCHOLARSHIP (BOCES)

  • TAYLOR SMITH

THE JAMIE BURROUGHS MEMORIAL SCHOLARSHIP. Is awarded  based on merit, exemplifying overall good character including being respectful of teachers, coaches and fellow students, and demonstrates a “team” connection on all aspects of high school life.

  • ETHAN AUSTIN

CARL VANDELINDER CRIMINAL JUSTICE AWARD. Is given to a student pursuing a career in criminal justice.

  • TAYLOR SMITH

 CENTER STATE CONFERENCE SCHOLAR-ATHLETE. Is awarded to athletes for having an average of 88 or higher and earning the proper number of varsity letters.

  • ARIEL BELL
  • ABIGAIL BOYLES
  • MARION LESKOVAR
  • DANTE MERGENTHALER
  • KRISTINE NIETES
  • AIDAN PLOSS
  • JESSE RICHARD
  • GIANNA RIZZA
  • SPENCER STALLMAN
  • EMILY TEMPLE

CLARKSON UNIVERSITY HIGH SCHOOL ACHIEVEMENT AWARD  (Junior). Is given in recognition of outstanding leadership qualities and academic achievement.

  • HANNAH WHALEY

CLARKSON UNIVERSITY HIGH SCHOOL LEADERSHIP AWARD  (Junior). Is given in recognition of outstanding leadership qualities and outstanding academic promise.

  • CAROLINE PONTIUS

CLASS OF 1959 AWARD. Is awarded to a student pursuing a career in environmental science or engineering.

  • ELISA XIAO

CLASS OF 1961 AWARD. Is given to a graduating boy and girl who resides in Herkimer and maintained at least an overall B average and plans to pursue their education.  Preference is given to students that have gone above and beyond minimum requirements by taking college courses and/or doing internships.

  • JESSE RICHARD
  • SARA WARNER

CLASS OF 1999 AWARD IN MEMORY OF GEORGE SPOHR. Is awarded to a student pursuing a career in journalism or communications.

  • ANGEL JOHNSON

CLASS OF 1999 AWARD IN MEMORY OF TAMARA RICE & DIANNA CAPESE STREETER. Is awarded to a student pursuing a career human services.

  • AVA LANAUX

THE COMMUNITY FOUNDATION/MELE FAMILY FUND MATH & SCIENCE SCHOLARSHIP. Is given to a graduating senior based on excellence in math, science or humanities.

  • ARIANA HUHKO

THE PHYLLIS T. CURTIN MEMORIAL SCHOLARSHIP. Is given to a graduating senior who is pursuing a college degree in either early childhood education or the culinary arts.

  • HAYLEY VIVLAMORE

2021 DAR GOOD CITIZEN AWARD. Is an award that is chosen by teachers and fellow students for demonstrating the following qualities: dependability, service to others, leadership and patriotism. Sponsored by the local chapter of NSDAR, Henderson -General Nicholas Herkimer Chapter of the National Society of the Daughters of the American Revolution.

  • TAYLOR SMITH

DIRECTOR’S AWARD – INSTRUMENTAL MUSIC. Is given to a senior who is outstanding in instrumental music.

  • KRISTINE NIETES

DIRECTOR’S AWARD – VOCAL MUSIC. Is given to a senior who is outstanding in vocal music.

  • DANI LEE RIVETT

THE DANNY DUNN SCHOLARSHIP. Is awarded to a graduate who exemplifies leadership who will enter a health related field.

  • KRISTINE NIETES

EAST HERKIMER VOLUNTEER FIRE DEPARTMENT AWARD. Is given to one young man and one young woman from the Town of Herkimer (East Herkimer) for community service.

  • SHELBY HERRINGSHAW
  • JUSTIN TERO

THE ELMIRA COLLEGE KEY AWARD (Junior). Is in recognition of high scholastic achievement, leadership, citizenship and participation in extracurricular activities.

  • CAROLINE PONTIUS
  • HANNAH WHALEY

THE JOHN FALLON, JR. MUSIC AWARD. Is given for outstanding achievement in the field of music during the four high school years.

  • ELLA WILCOX

FAME MUSIC BOOSTERS AWARD

  • CHORUS – DANI LEE RIVETT
  • BAND – KRISTINE NIETES

FOOTLIGHTERS DRAMA BOOSTER CLUB AWARD. is awarded to students who demonstrate achievement in the dramatic arts.

  • CHARLOTTE BONCELLA

FREDERICK DOUGLASS and SUSAN B. ANTHONY AWARD  (Junior)
• Demonstrated commitment to understanding difficult social issues
• Leadership and dedication to community action
• Strong grades and rigorous courses taken in the humanities and social sciences

  • NICHOLAS LYGA

GABRIEL’S AUTHENTIC SELF AWARD. Is given in honor of Patricia and Colonel Anthony J. Gabriel, Jr.  Awarded to a student who has evolved into his/her authentic self and is true to him/herself in thoughts, words, actions and representation.

  • EVAN NUTT

THE CONNOR GAGE MEMORIAL SCHOLARSHIP. Is given to a student who is most improved in mathematics or puts forth the most effort in mathematics.

  • NATALIE CRANE

THE DOROTHY GALLO SCHOLARSHIP & AWARD. Is awarded to a deserving graduating student or student(s).

  • KARA BOEHM
  • MADISON JOHNSON
  • MOLLY McDONNELL

GEORGE EASTMAN YOUNG LEADERS AWARD  (Junior)
• Strong leadership experience at school and in the community
• High grades and challenging courses
• Extensive involvement in extracurricular activities

  • JOSHUA BALDWIN

DOMINICK GRANDE AWARD. Is given to an all around student who is active in the community – one young man or one young woman.

  • KATELYN GOLICKI

L. JAMES HAGEN, JR. PRIZE. Is awarded for best attendance.  Recipients names are to be added to the plaque in the library.

  • ARIANA HUHKO
  • KAYLEIGH VOCE

GRETCHEN HALLER MEMORIAL MUSIC AWARD. Is given to a senior who has excelled in singing, speech or piano.

  • REEVE CUNNINGHAM

HERKIMER CENTRAL SCHOOL DISTRICT BOARD OF EDUCATION AWARDS  (Underclassmen). Is awarded to a student at each grade level who demonstrates outstanding achievement, effort and character.

  • CAROLINE PONTIUS
  • VICTORIA STAPF
  • IZABELLA VREDENBURG

HERKIMER CITIZENS ATHLETIC SCHOLARSHIP. Is awarded based on school citizenship, scholarship and athletics.

  • KRISTINE NIETES
  • JESSE RICHARD

2021 HERKIMER COLLEGE HOPE SCHOLARSHIP. Is awarded to graduating high school seniors who are residents of Herkimer County, who will be attending Herkimer College in the fall, and who have demonstrated a record of achievement in academics, leadership activities, and service to their school and communities.

  • NATALIE CRANE
  • JORDAN FOOTE
  • HANNAH McLEAN

HERKIMER COUNTY CONFERENCE OF MAYORS. Is presented to a graduating senior who is planning on pursuing a career in either government or politics.

  • MARION LESKOVAR

HERKIMER COUNTY MUSIC EDUCATORS AWARD

  • DANTE MERGENTHALER

HERKIMER ELKS LODGE MEMORIAL IN HONOR OF FRANCIS O. GABLER, PAST PRINCIPAL OF HERKIMER HIGH SCHOOL. Is given to a young man who is involved in the community, with a GPA of at least 2.5 and entering a community college.

  • NOAH MACRINA

HERKIMER ELKS LODGE MEMORIAL IN HONOR OF JOAN NOONAN, PAST PRESIDENT OF THE HERKIMER LADY ELKS. Is given to a young woman who is involved in the community, with a GPA of at least 2.5 and entering a community college.

  • MEGHAN SALAMON

HERKIMER FACULTY ASSOCIATION AWARD. Is awarded to a senior pursuing a career in education.

  • CHARLOTTE BONCELLA

HERKIMER FACULTY ASSOCIATION JOSEPH LIDANO MEMORIAL SCHOLARSHIP. Is awarded to a senior who best exemplifies service and the other characteristics which typified Mr. Lidano’s career.

  • ALEXANDRA O’HARA

HERKIMER HIGH SCHOOL COACHES APPRECIATION AWARD

  • DANTE MERGENTHALER
  • TAYLOR SMITH

HERKIMER HIGH SCHOOL SOCCER SCHOLARSHIP. Is awarded to a senior(s) varsity soccer player in recognition of all past soccer players and their achievements.

  • ABIGAIL BOYLES
  • DANTE MERGENTHALER

HERKIMER PERMANENT FIREFIGHTERS BENEVOLENT ASSOCIATION FUND AWARD. Is an award that shall be given to a child of a firefighter who has given up precious time for the call of duty.

  • BRENDON SCANLON

HERKIMER REGION COLLEGE & CAREER SCHOLARSHIP FOUNDATION SCHOLARSHIP AWARD  (BOCES)

  • TAYLOR SMITH

HERKIMER TOOL & MACHINING  F. ELLIS GREEN, JR. MEMORIAL AWARD. Is given to a student planning to pursue training in a technical or trade program.

  • ARIEL BELL

HERKIMER VARSITY LETTER AWARD. Is awarded to senior athlete(s) who have earned the most varsity letters throughout their career at Herkimer Central School District.

  • MARION LESKOVAR
  • JESSE RICHARD

KEUKA COLLEGE – GEORGE H. BALL COMMUNITY ACHIEVEMENT AWARD  (Junior) is given for integrity, academic excellence, diversity, leadership and service.

  • KASSIDY BROWN

SCHOLARSHIP IN MEMORY OF PEARL M. KLOCK is awarded based on citizenship, responsibility and is respectful of others.

  • TAYLOR SMITH

THE LARRY KNAPP ART SCHOLARSHIP – MOST IMPROVED is given to a graduating senior, deemed most improved in the field of art.

  • HANNAH McLEAN

THE LARRY KNAPP ART SCHOLARSHIP – MOST OUTSTANDING is given to an outstanding art student in the senior class.

  • KRISTINE NIETES

THIRD DEGREE, KNIGHTS OF COLUMBUS PRIZE is awarded by the Knights of Columbus.

  • BRENDAN STOFFOLANO

KRAPF FAMILY EDUCATIONAL SCHOLARSHIP ( Birnie Bus) is given to a senior with a cumulative average of 3.0 and entering a college or trade school in the fall and displaying good citizenship in school or community.

  • ARIEL BELL

THE PAUL KUCERAK BUSINESS AWARD is awarded to a student with an average between the grade point of 75-85 going to Herkimer College, pursuing a career in the business field.

  • JAMES BAGGETTA

THE JEFF LaBRECHE SCHOLARSHIP is awarded to a senior that exhibits the characteristics of a great wrestler.  Dedication, commitment, courage, sacrifice and a great work ethic.  Given by Mrs. LaBreche and Rudy Scialdo.

  • MARION LESKOVAR

KAY TURNER LADD SCHOLARSHIP FUND is given by the Class of 1974 to a student going into Elementary Education.

  • LILLY HANSEN

THE CLEMENTE J. LAMANNA SPORTS AWARD is to be given to outstanding male athletes in the sports of baseball and football.

  • BASEBALL – NOAH CARPENTER
  • FOOTBALL – AIDAN PLOSS

LANGUAGE CLUB AWARD is awarded for best work in foreign language.

  • LILLY HANSEN

LeMOYNE COLLEGE HEIGHTS AWARD (Junior) recognizes students who are reaching for the “heights” in the classroom and service to their school and community.

  • BAILEY HARRER

THE JOHN “CORKY” McGUIRE ANNUAL ATHLETE OF THE YEAR AWARD

  • MARION LESKOVAR
  • AIDAN PLOSS

MEMORIAL GIFT FROM THE CLASS OF 1968 is given to a senior showing good citizenship who will attend Herkimer College.

  • MATTHEW MOORE

MEMORIAL GIFT FROM THE CLASS OF 2011 is awarded to a senior that possess the characteristics of the Class of 2011 – unique, compassionate, perseverance and most importantly involved with class functions/fundraisers.

  • CHARLOTTE BONCELLA

THE PETER MERENA MEMORIAL SCHOLARSHIP FUND is given in memory of the deceased members of the Class of 1963.

  • ELLA WILCOX

MICHAEL PLISECK POST, VFW PRIZE – INDUSTRIAL ARTS is awarded for best work in Industrial Arts.

  • TRISTEN TALERICO

MICHAEL PLISECK POST, VFW PRIZE – CITIZENSHIP/RESPONSIBILITY
is awarded for citizenship and fulfillment of everyday responsibility.

  • CHARLOTTE BONCELLA

MICHAEL PLISECK POST, VFW AUXILIARY AWARD IN MEMORY OF JULIA REALS is given to a senior who has a family member in the military (active or retired) and who also volunteer in the community.

  • AIDAN PLOSS

MICHAEL S. RENSHAW MEMORIAL SCHOLARSHIP. Is given to graduating seniors that are interested in pursuing educational goals in the technical/skilled worker service fields.

  • KYLE ANNUTTO
  • NATALIE CRANE
  • ARIANA HUHKO
  • DANTE MERGENTHALER
  • KRISTINE NIETES
  • AIDAN PLOSS
  • MEGHAN SALAMON
  • EMILY TEMPLE
  • KAYLEIGH VOCE
  • ELLA WILCOX

RALPH D. & MARY F. MOORE PRIZE  (Underclassman). Is awarded to a student excelling in biology.

  • VICTORIA STAPF

THE ELSIE AND SAUL MYERS SCHOLARSHIP FUND is given to a college bound graduating senior who best combines athletic and scholarship achievement with a demonstrated commitment to community involvement.

  •  JESSE RICHARD

NATIONAL TECHNICAL HONOR SOCIETY  (BOCES) is awarded to students who have been inducted into the National Technical Honor Society.

  • TAYLOR SMITH
  • SARA WARNER

NYSATA DISTRICT MEMBERSHIP AWARD is given to a student who has demonstrated excellence in art.

  • ARIEL BELL

NINA’S LEGACY AWARD is given to a female graduate showing the most growth in leadership and school service during the high school years. This award is given in memory of Nina Sponburg.

  • KAYLEIGH VOCE

OBSERVER-DISPATCH TEEN ALL-STAR AWARD is awarded to well-rounded seniors who are involved in youth organizations, religious groups, volunteer efforts, music, arts, sports and other programs.

  • ELLA WILCOX

THE TERRY OWEN MEMORIAL SCHOLARSHIP is awarded to a senior who has demonstrated perseverance and determination throughout high school, in pursuit of independence and hard-earned success.  In the spirit of Mr. Owen, an interest in education, history, and/or politics may also be recognized.

  • CHEYANNE BORMANN
  • NAJALYEK BRIGGS
  • DESTINY HOWARD
  • GREGORY SATTERLEE

PATRICK GILMORE AWARD is given for outstanding contributions to the band.

  • AIDAN PLOSS

THE CORY PAVLOT MEMORIAL AWARD. Is given in memory of Cory Pavlot to a student with a passion for agriculture or diesel mechanics, or pursuing a degree in an agriculture related field.

  • BRADY BECKER

POLISH COMMUNITY HOME PRIZE IN MEMORY OF WALTER CZURYLA. Is awarded to a senior male with the highest average in courses at the Career Tech Center.

  • JUSTIN TERO

POLISH COMMUNITY HOME PRIZE. Is awarded to a senior female with the highest average in courses at the Career Tech Center.

  • SAMANTHA LOOMIS

EVA M. PORTER PRIZE. Is given for best work in chemistry and physics.

  • ELLA WILCOX

PRESIDENT’S AWARD FOR OUTSTANDING ACADEMIC EXCELLENCE. Is awarded to students graduating with a minimum 90 overall average, from the President of the United States.

  • ARIEL BELL
  • CHARLOTTE BONCELLA
  • ABIGAIL BOYLES
  • NATALIE CRANE
  • KATELYN GOLICKI
  • ARIANA HUHKO
  • ANGEL JOHNSON
  • MARION LESKOVAR
  • MOLLY McDONNELL
  • DANTE MERGENTHALER
  • KRISTINE NIETES
  • ALEXANDRA O’HARA
  • AIDAN PLOSS
  • JESSE RICHARD
  • DANI LEE RIVETT
  • GIANNA RIZZA
  • TAYLOR SMITH
  • SPENCER STALLMAN
  • EMILY TEMPLE
  • KAYLEIGH VOCE
  • SARA WARNER
  • ELLA WILCOX
  • ELISA XIAO

PRESIDENT’S EDUCATION AWARD FOR OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT. Is awarded to students graduating with a minimum 85 overall average, from the President of the United States.

  • KARA BOEHM
  • ANDREA LANPHIER
  • SAMANTHA LOOMIS
  • JEFFREY LYGA
  • NOAH MACRINA
  • MATTHEW MOORE
  • MYAH REED
  • MEGHAN SALAMON
  • TRISTEN TALERICO
  • CANDACE VANDENBERG
  • HAYLEY VIVLAMORE

PROGRESSIVE CLUB AWARD – ART. Is to be given to a student who achieves in the field of art.

  • HAYLEY VIVLAMORE

PROGRESSIVE CLUB AWARD – DRAMA. Is to be given to a student who achieves in the field of drama.

  • SPENCER STALLMAN

PROGRESSIVE CLUB AWARD – LITERATURE. Is to be given to a student who achieves in the field of literature.

  • CHARLOTTE BONCELLA

PROGRESSIVE CLUB AWARD – MUSIC. Is to be given to a student who achieves in the field of music.

  • KAYLEIGH VOCE

REILLY SCHOLAR AWARD  (Junior). Is awarded in honor of academic excellence and the exhibition of and dedication to St. Bonaventure University’s core values.

  • KAITLYNN OVITT

RIT COMPUTING MEDAL SCHOLARSHIP  (Junior). This award is given to a student(s) for their involvement in school and the community, and their computing skills.

  • RYLEE CRANDALL

RIT CREATIVITY & INNOVATION AWARD  (Junior). Is awarded for outstanding achievement in innovation, creativity and/or entrepreneurship and involvement with school and community.

  • CAROLINE PONTIUS

ROBERT G. STEARNS MEMORIAL FOOTBALL SCHOLARSHIP. Is given to a graduating senior attending a four year college and will be participating in a collegiate football program.

  • KYLE ANNUTTO

JOHN E. RODE MEMORIAL SCHOLARSHIP – TEMPER CORPORATION. Is awarded to a graduating high school senior who will be attending an accredited university pursuing a degree in engineering in the fall.

  • SPENCER STALLMAN

THE MRS. ROMA VIEL MEMORIAL AWARD. Is given to a senior who exemplifies the characteristics and ideas of Mrs. Viel – kindness and generosity to everyone she met, perseverance in the face of difficulties and challenges, a positive attitude, a hard worker, and having a love for life.

  • EMILY TEMPLE

THE RONALD W. OLDFIELD MEMORIAL SCHOLARSHIP. Is given to one senior boy and one senior girl for academic achievement in the face of adversity.

  • MYAH REED
  • THOMAS SCHELL

RONALD J. WIERNICKI ATHLETIC AWARD. Presented to a senior who lettered for at least three years in baseball or softball, who exhibits Ron’s qualities of good citizenship, leadership and team player who will be attending college in the fall.

  • BASEBALL – NOAH CARPENTER
  • FOOTBALL – BRADEN ALEXANDER

RONNIE SMITH MEMORIAL SCHOLARSHIP. Given to a student going into the field of nursing,  preference to a student in respiratory therapy and involvement/interest in music.

  • KRISTINE NIETES

ROTARY YOUTH LEADERSHIP AWARD. Is a Rotary International program designed to recognize and enhance leadership skills among selected young people.

  • KAYLEIGH VOCE

RPI MEDAL (Junior). Is awarded for best work in science & math.

  • RYLEE CRANDALL

RUTH MYERS ROSENBERG PLAQUE. Is awarded to the outstanding male and female school citizens, selected by students and faculty, names to be added to plaque.

  • DANTE MERGENTHALER
  • KRISTINE NIETES

2021 STUDENT SAGE RECOGNITION AWARD  (Junior). Is given by Sage College’s Scholarship Committee to junior females who have excelled academically and who have served their community.

  • KALISTA MAIORANO
  • FAITH RENODIN

SENIOR ATHLETIC AWARD

  • BRADEN ALEXANDER
  • ETHAN AUSTIN
  • ARIEL BELL
  • JORDAN FOOTE
  • MARION LESKOVAR
  • SAMANTHA LOOMIS
  • KRISTINE NIETES
  • AIDAN PLOSS
  • JESSE RICHARD

SISTERHOOD OF TEMPLE BETH JOSEPH. Is awarded for best work in foreign language.

  • KRISTINE NIETES

JACK M. and HELEN C. SMITH SCHOLARSHIP. Is given to a graduating senior for scholarship.

  • ANDREA LANPHIER

EDWARD & KATHERINE SNOW MEMORIAL AWARD. Is awarded for service to the community.

  • NOAH CARPENTER

SONS OF THE AMERICAN REVOLUTION AWARD. (Herkimer Chapter) is given for outstanding work in American history.

  • ELLA WILCOX

THE JOHN PHILIP SOUSA BAND AWARD. Is given to the outstanding senior instrumentalist.

  • DANTE MERGENTHALER

A. WALTER SUITER & MARY GRACE SUITER SCHOLARSHIP. Is provided by the will of the late Dr. A. Walter Suiter bequeathing to the Board of Education income to be used as a prize to be awarded to the valedictorian.

  • ARIANA HUHKO

ST. MICHAEL’S COLLEGE BOOK ACADEMIC WITH A SOCIAL CONSCIENCE AWARD (Junior). Is given to a junior boy and girl who has a sincere commitment to community service activities through their high school and local community.

  • ANGELA WEKELO

TEMPLE BETH JOSEPH COMMUNITY SERVICE AWARD. Is given to a graduating senior for outstanding citizenship and academic ability.

  • ARIANA HUHKO

THE NICHOLAS J. TRIMBOLI & BERTHA L. TRIMBOLI SCHOLARSHIP & INCENTIVE AWARD. Is awarded to a senior pursuing the field of journalism or communications.

  • CANDACE VANDENBERG

MARCY G. ULMAN BAND AWARD. Is given to a male and female who shall be members of both the marching band and concert band, be good musicians, good academic students, and be active in band functions.  Recipients are voted on by members of the band.

  • GIANNA RIZZA
  • THOMAS SCHELL

MARCY G. ULMAN STUDENT COUNCIL AWARD. Is awarded for outstanding service to the school.

  • ELLA WILCOX

UTICA COLLEGE SCHOLARSHIP

  • BRADEN ALEXANDER
  • ABIGAIL BOYLES

ERMATRUDE MOORE WATSON FUND. Is to be given to the outstanding senior pursuing a business program.

  • JEFFREY LYGA

THE BARBARA A. WHITNEY SCHOLARSHIP. Is given to the graduating senior who strived to achieve to their potential.  This student also is known by faculty and students to be of good character by his/her relationship with faculty, peers and by his/her efforts in civic activities helping the community as a whole to be a better place.

  • NATALIE CRANE

DR. SAMUEL WOLTAG MEMORIAL AWARD. Is awarded for best work in instrumental music.

  • TAYLOR SMITH

WOMEN OF THE MOOSE AWARD. Is given to a student with the highest average entering the medical field.

  • KAYLEIGH VOCE

WOODY HERMAN AWARD. Is awarded for outstanding contributions to the jazz ensemble.

  • AIDAN PLOSS

WORCESTER POLYTECHNIC INSTITUTE 2021 STEM LEADERSHIP BOOK AWARD  (Junior). Is awarded for coursework in science, engineering, or mathematics while committing to leadership and for demonstrating exceptional academic achievement in a rigorous college preparatory program with a focus on coursework in science, engineering or mathematics while committing to leadership as an engaged member of her school and community.

  • RYLEE CRANDALL

WAYNE ZAWTOCKI MEMORIAL SCHOLARSHIP. Is given in memory of Wayne Zawtocki to a student selected by the faculty who has been accepted to a four year college to study physical education, health, or sports medicine.

  • ABIGAIL BOYLES

XEROX AWARD  (Junior). Is awarded for a strong interest in innovation and/or information technology and a high level of achievement in this area. Exposure to new technologies outside of school, such as pursuing serious work opportunities in local laboratories or industry.  Leading other students to new approaches to old problems, e.g. business plans for fundraising; innovative community service; after-school activities; and best uses of internal communications tools such as chat and blog.

  • JAXSON MANNING

ZAWTOCKI-YAVORNITZKI FAMILY SCHOLARSHIP. Is an award that is dedicated by the Zawtocki-Yavornitzki family members who graduated from Herkimer High School. This award is to be selected by the faculty to a scholar-athlete who best emulates the Herkimer “Magician” spirit of pride and excellence in the classroom, playing field and in the community and who has been accepted at a four year college.

  • MARION LESKOVAR
  • AIDAN PLOSS

 

 

Herkimer logo