Faculty/Staff Phone Extensions

Main Office

Administrators

  • Mrs. Renee Vogt, principal, Room, Room D-02
  • Miss Cristi Paragi, assistant principal, Room D-04

Office Secretaries

  • Miss Chelsea Guzik, ext. 1009, Room D-01
  • Mrs. Tami Kucerak, ext. 1010 D-01

Teachers

Classroom Teachers

Pre-Kindergarten

  • Mrs. Deborah Schoff, ext. 1044, Room C-22
  • Mrs. Kristin Stallman, ext. 1045, Room C-20

Kindergarten

  • Mrs. Amy Burgdoff, ext. 2041, Room A-03
  • Mrs. Melody Couchman, ext. 2025, Room A-06
  • Mrs. Deborah Davis, ext. 2023, Room A-04
  • Miss Marissa Maldonado, ext. 2024, Room A-05
  • Mrs. Sarah Ward, ext. 2026, Room A-07

1st Grade

  • Mrs. Meghan Beyel, ext. 2028, Room A-09
  • Mrs. Michelle Billings, ext. 2030, Room A-11
  • Mrs. Shelley Kirkpatrick, ext. 2027, Room A-08
  • Mrs. Samantha Kuyrkendall, ext. 2029, Room A-10
  • Mrs. Jennette Nare, ext. 2031, Room A-12

2nd Grade

  • Mrs. Brittany Caiola, ext. 2033, Room A-14
  • Mrs. Jenna Crandall, ext. 2034, Room A-15
  • Mrs. Aimee Jacobs, ext. 2038, Room A-19
  • Mrs. Debra Knowlton, ext. 2042, Room A-18
  • Mrs. Dawn McCumber, ext. 2043, Room A-17

3rd Grade

  • Miss Maria Cirelli, ext. 2053, Room B-04
  • Miss Brenna Kirkpatrick, ext. 2052, Room B-03
  • Mrs. Sally Schoff, ext. 2055, Room B-06
  • Ms. Sheila Steere, ext. 2054, Room B-05
  • Mrs. Brittany Zayas, ext. 2056, Room B-07

4th Grade

  • Miss Melissa Brown, ext. 2060, Room B-11
  • Mrs. Cheryl Jory, ext. 2059, Room B-10
  • Mr. Canaan McDuffee, ext. 2058, Room B-09
  • Mrs. Jennifer Olds, ext. 2057, Room B-08

5th Grade

  • Mrs. Sylvia Lowell, ext. 2064, Room B-15
  • Mrs. Barbara Macri, ext. 2063, Room B-14
  • Mr. Richard Schoff, ext. 2061, Room B-12
  • Mrs. Kelly Spence, ext. 2065, Room B-16

6th Grade

  • Mrs. Lisa Carswell, ext. 2073, Room B-24
  • Mrs. Heather Denton, ext. 2067, Room B-18
  • Miss Kristine Moskal, ext. 2071, Room B-22
  • Mr. Marc Shepardson, ext. 2068, Room B-19

Special Area Teachers

Art

  • Mrs. Heather WheelerStapf, ext. 2076, Room C-03

Library

Ext. 1041, Room C-05

  • Mrs. Leah Peyton, ext. 1038, Room C-05

Music

  • Ms. Heather Bagnall, ext. 2018, Room C-08
  • Mr. David Fox, ext. 2080, Room C-09

Physical Education, Room C-18

  • Miss Marla Stagliano, ext. 1029, Room C-15
  • Mr. Kevin Thomas, ext. 1028, Room C-14

Special Education

  • Mrs. Karlee Davis, ext. 2035, Room A-16
  • Miss Codi Doxtater, ext. 2072, Room B-23
  • Ms. Sara Engell, ext. 2062, Room B-13
  • Miss Alexis Fobare, ext. 2066, Room B-17
  • Mrs. Julie Irizarry, ext. 2039, Room A-20
  • Mrs. Karen Ruggiero, ext. 2051, Room B-02
  • Mrs. Erika Thall, ext. 2032, Room A-13

Academic Intervention Services

  • Mrs. Kathryn Jenne, ext. 2070, Room B-21
  • Mrs. Katie Lesniak, ext. 2050, Room B-01
  • Mrs. Kim Lyga, ext. 2069, Room B-20
  • Miss Sandra Onufer, ext. 2020, Room A-01
  • Mrs. Kathy Perkins, ext. 2050, Room B-01

Support Staff

Cafeteria

  • Mrs. Becky Lockwood, ext. 1037, Room D-12

Custodians

Ext. 1039, Room D-13

  • Mr. Jeff Gilbo (day)
  • Mr. Timothy Seifried (night)

Licensed Teaching Assistant (LTA)

  • Ms. Melissa Bixler
  • Ms. Marie Johnson
  • Mrs. Cheryl Bryant
  • Miss Cindy Kemler
  • Mrs. Victoria Burns
  • Mrs. Sara Lamanna
  • Mrs. NinfaChilelli
  • Mrs. Linda Losier
  • Mrs. Marissa Crandall
  • Mrs. Kimberly Peckham
  • Mrs. Toni Guzik
  • Ms. Brenda Spanfelner

Literacy

  • Mrs. Margaret Haggerty, ext. 1111, Room D-05

Nurse

  • Mrs. Sandhya Farrington, RN, ext. 1022, Room C-01
  • Mrs. Brenda Hysack, LPN, ext. 1027, Room C-01

Occupational Therapy

  • Mrs. Lynn White, ext. 2021, Room A-02

Psychologist

  • Mrs. Lindsey Ferguson, ext. 2075, Room C-02

School Counselor/Guidance

  • Mrs. Bridgett Manley, ext. 2081, Room C-04

Social Worker

  • Mrs. Kathy Orts, ext. 1016, Room C-12

Speech

  • Ms. Rebekah Wenz, ext. 1006, Room D-08

Support Aide

  • Mrs. Debbie Briggs
  • Mrs. Dina Petucci