Faculty/Staff Phone Extensions

Main Office

Administrators

  • Mrs. Renee Vogt, principal, Room, Room D-02
  • Miss Cristi Paragi, assistant principal, Room D-04

Office Secretaries

  • Miss Chelsea Guzik, ext. 1009, Room D-01
  • Mrs. Tami Kucerak, ext. 1010, Room D-01

Teachers

Classroom Teachers

Universal Pre-K

  • Mrs. Melody Couchman, ext. 2039, Room A-20
  • Mrs. Deborah Schoff, ext. 2042, Room A-18
  • Mrs. Kristin Stallman, ext. 2038, Room A-19

Kindergarten

  • Mrs. Amy Burgdoff, ext. 2026, Room A-07
  • Mrs. Deborah Davis, ext. 2023, Room A-04
  • Miss Michelle Jones, ext. 2041, Room A-03
  • Miss Marissa Maldonado, ext. 2024, Room A-05
  • Mrs. Sarah Ward, ext. 2025, Room A-06

1st Grade

  • Mrs. Meghan Beyel, ext. 2028, Room A-09
  • Mrs. Michelle Billings, ext. 2030, Room A-11
  • Mrs. Shelley Kirkpatrick, ext. 2027, Room A-08
  • Mrs. Samantha Kuyrkendall, ext. 2029, Room A-10
  • Mrs. Jennette Nare, ext. 2031, Room A-12

2nd Grade

  • Mrs. Jenna Crandall, ext. 2055, Room B-06
  • Mrs. Aimee Jacobs, ext. 2054, Room B-05
  • Miss Brenna Kirkpatrick, ext. 2052, Room B-03
  • Mrs. Debra Knowlton, ext. 2056, Room B-07
  • Mrs. Dawn McCumber, ext. 2053, Room B-04

3rd Grade

  • Mr. Ryan Judd, ext. 2057, Room B-08
  • Mrs. Maria Sekel, ext. 2059, Room B-10
  • Ms. Sheila Steere, ext. 2058, Room B-09
  • Miss Michalyn Winkler, ext. 2060, Room B-11

4th Grade

  • Miss Melissa Brown, ext. 2064, Room B-15
  • Mrs. Brittany Caiola, ext. 2063, Room B-14
  • Miss Amberlyn Ellinger, ext. 2061, Room B-12
  • Mrs. Jennifer Olds, ext. 2062, Room B-13

5th Grade

  • Mrs. Heather Denton, ext. 2067, Room B-18
  • Mrs. Barbara Macri, ext. 2066, Room B-17
  • Mr. Richard Schoff, ext. 2068, Room B-19
  • Mrs. Kelly Spence, ext. 2065, Room B-16

Special Education

  • Mrs. Victoria Burns, ext. 2032, Room A-13
  • Miss Courtney Crozier, ext. 2033, Room A-14
  • Ms. Sara Engell, ext. 2071, Room B-22
  • Mrs. Julie Irizarry, ext. 2072, Room B-23
  • Mrs. Alexis McGovern, ext. 2073, Room B-24

Academic Intervention Services

  • Mrs. Lisa Carswell, ext. 2021, Room A-02
  • Mrs. Kathryn Jenne, ext. 2070, Room B-21
  • Mrs. Katie Lesniak, ext. 2051, Room B-02
  • Mrs. Kim Lyga, ext. 2069, Room B-20
  • Mrs. Kathy Perkins, ext. 2020, Room A-01

Special Area Teachers

Art

  • Mrs. Heather WheelerStapf, ext. 2076, Room C-03

Library

Ext. 1041, Room C-05

  • Mrs. Leah Peyton, ext. 1038, Room C-05

Music

Ext. 2080, Room C-09

  • Ms. Lily Corathers, ext. 3026, Room C-09
  • Mr. David Fox, ext. 3025, Room C-09

Physical Education, Room C-18

  • Miss Kasy Heil, ext. 1029, Room C-15
  • Mr. Kevin Thomas, ext. 1028, Room C-14

Support Staff

Licensed Teaching Assistants (LTA)

  • Ms. Melissa Bixler
  • Mrs. Debbie Briggs
  • Mrs. Cheryl Bryant
  • Mrs. Jordan Carney
  • Mrs. Ninfa Chilelli
  • Mrs. Marissa Crandall
  • Miss Kristin Cumm
  • Mrs. Toni Guzik
  • Ms. Marie Johnson
  • Miss Cindy Kemler
  • Mrs. Sara Lamanna
  • Mrs. Kimberly Peckham
  • Mrs. Dina Petucci
  • Ms. Brenda Spanfelner
  • Mrs. Janice Wenke

Literacy

  • Mrs. Margaret Haggerty, ext. 1111, Room D-05

Occupational Therapy

  • Mrs. Lynn White, ext. 2034, Room A-15

School Resource Officer

  • Officer Matt Wright, ext. 2075, Room D-08

Social Worker

  • Mrs. Kathy Orts, ext. 1016, Room C-12

Speech, ext. 1017, Room D-07

  • Mrs. Stacy Richard
  • Miss Kathryn Woodrick

Other Offices

  • Cafetorium: C-06
  • Conference Room, ext. 1019, Room D-15
  • Copy Center, ext. 2018, Room C-08
  • Faculty Room, ext. 1020, Room C-10
  • Gross Motor Room, ext. 2035, Room A-16
  • SEL Room, ext. 2050, Room B-01
  • Stage, ext. 6644

Kitchen, ext. 1027, Room D-12

  • Mrs. Becky Lockwood, manager
  • Mrs. Victoria Austin
  • Mrs. Michele Davis
  • Mrs. Kelley Hight
  • Mrs. Kristen McManus

Maintenance Department

Cleaners (PM)

  • Mrs. Karen Atkins (FT)
  • Mrs. Kristen McManus (FT)
  • Mrs. Sharon Spella
  • Mrs. Dale Williams

Custodians

Ext. 1039, Room D-13

  • Mr. Jeff Gilbo (day)
  • Mr. Timothy Seifried (night)

Groundskeepers

  • Mr. Phil Harvey
  • Mr. Robert Nasypany

Technology, ext. 1033, Room C-07

  • Mr. Ryan Orilio, ext. 1333
  • Mr. Pat Bliss (T/R)
  • Mr. Scott Carman (W/F)
  • Mr. Steve Mottley (M)
  • Tech Classroom Integration Specialist: Mr. Richard Mathy

Nurse

  • Mrs. Sandhya Farrington, RN, ext. 1022, Room C-01
  • Mrs. Brenda Hysack, LPN, ext. 1027, Room C-01
Herkimer logo